studioinspiracje studioinspiracje
100
BLOG

Pół wieku zlotów...

studioinspiracje studioinspiracje Sport Obserwuj notkę 0

Panuje przekonanie, że pierwszym człowiekiem, który wzniósł się w przestworza, był mężczyzna. Ale od czasu, kiedy człowiek opanował technikę latania, to bez względu na płeć, osoby pragnące przeżycia podniebnych przygód mogły unosić się już nie tylko na skrzydłach swoich marzeń.

W miarę zdobywania umiejętności, po pierwszych fascynacjach przyszedł czas na rywalizację sportową. Rozgrywano różne konkurencje - na uzyskanie najwyższego pułapu lotu, na pokonanie najdłuższej trasy, na najdłuższy czas utrzymania się w powietrzu, na najkrótrzy czas przelotu wyznaczonej trasy, na precyzję lądowania, na program najciekawszego układu figur akrobacyjnych... i nadszedł też czas na spotkania w gronie przyjaciół...

Gdy w 1966 roku zorganizowano I zawody lotnicze kobiet, po raz pierwszy użyto sformułowania "zlotu czarownic"...

Aeroklub Lubelski jest jednym z najstarszych organizacji zrzeszających pasjonatów lotnictwa. A i tradycje ma również ponad stuletnie. Okazuje się, że już w 1911 roku mała tu miejsce pierwsza prezentacja lotnicza... chociaż sam Aeroklub Lubelski powstał w 1927 roku. Założyła go grupa pracowników lubelskich zakładów lotniczych "Zakłady Mechaniczne Emil Plage i Teofil Laśkiewicz.

W kwietniu 1929 koło to zostało przekształcone w Lubelski Klub Lotniczy, który już w 1931 roku zorganizował pierwsze na świecie zimowe zawody lotnicze, które stały się już tradycją.

Lubelski Klub Lotniczy został reaktywowany w 1946 roku, a w 1950 roku zaczęłą swoją lotniczą przygodę Pelagia Majewska z d. Pietrzak. Wraz z siostrą Ireną Kostka obie panie przez wiele lat były patronkami zlotu kobiet latających, żartobliwie nazywanym "zlotem czarownic" i z czarownicami ten zlot miał tyle wspólnego, że wszystkie panie są po prostu czarujące...

Zlot pań latających po raz pierwszy odbył się w 1966 roku i często nazywany jest także Sabatem lotniczym, który jest już tradycją. Ten pierwszy zlot miał miejsce w Lubinie. Był organizowany przez Aeroklub Jeleniogórski. Od 1968 roku stało się już tradycją, że przy kolejnych Krajowych Zawodach Kobiet po zakończeniu zmagań rozpalano "ognisko sabatowe". Od roku 1970 otworzyły się możliwości przyjmowania do grona "czarownic" kolejnych pań uprawiających czynne lotnictwo szybowcowe. Czasem zmieniano nazwę imprezy z "krajowej" na "międzynarodową", od 1977 roku przyjęto nazwę Szybowcowych Mistrzostw Polski Kobiet.

Dopiero w 1996 roku, pełnych 30 lat od pierwszej imprezy zawodów szybowcowych pań w Gdańsku zrodził się pomysł odtworzenia tradycji spotkań przy sabatowym ognisku. Przez wiele lat inicjatorem tych spotkań była Irena Kostka, a gospodarzami kolejnych spotkań były aerokluby rozrzucone na terenie całej Polski.W 1998 rogu zorganizowano już II Zlot Pilotek - Sabat Czarownic, w 1999 roku w Lesznie na stałe dołączył o. Dominik Orczykowski, kapelan polskich lotników. Rozszerzono też definicję "sabatu czarownic", że jest to spotkanie pań latających nie tylko na szybowcach.

http://www.sadeczanin.info/media/gallery/2012-09-08-sabat-czarownic-w-lososinie-dolnej/photo_6a762d37e7cac892373d.jpg

http://www.sadeczanin.info/rozmaitosci,9/lososina-dolna-zlot-polskich-pilotek-czyli-sabat-czarownic,38129#.Vd7inn12t_k

 

Kolejne spotkania były nie tylko wspominaniem pań, które odleciały na zawsze. Były to bardzo miłe uroczystości prezentujące ciekawe obiekty naziemne będące również w zasięgu aerokubu organizującego zlot, a w gronie czarujących pań pojawiały się kolejne lotniczki, nie tylko cywilne, ale i wojskowe, już nie tylko pilotki szybowców, ale i nawet największych i najszybszych nowoczesnych samolotów bądź śmigłowców.

Spotkania pań coraz częściej przekształcały się w możliwość przelotu nie tylko szybowcem, już jako pasażerki - bo wymagania co do stanu zzdrowia pilotów nie zmieniają się z wiekiem osób uprawiających lotnictwo.

Ostatni - już XVII Zlot Polskich Pilotek im. Ireny Kostki organizowany przez Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej - miał miejsce w 2014 roku. A na kolejny zaprasza tym razem Aeroklub Jeleniogórski na Górę Szybowcową w Jeżowie Sudeckim - już za tydzień - 3-6 września 2015...

 

 

 

Bibliografia

http://www.aeroklub.lublin.pl/aeroklub/historia.html

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/1681/126/Zaklady-Mechaniczne-Plage-Laskiewicz2

http://aerosabat2014.prz.edu.pl/historia-sabatow/

 

 

Jestem zwolennikiem wysokich lotów i rozległych horyzontów

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport